با تولید و انتشار نسل اول لوح های فشرد ه در اواخر د هه 1980 امروزه گرایش قابل توجهی نسبت به انتقال اطلاعات مكتوب به لوح فشرد ه به وجود آمد ه است . این گرایش به علت برتری قابلیت های فناوری جدید بر روش های چاپی است ؛كه د ر عرصه تعاملات رسانه ای موارد ی همچون : نظم بخشی،سازماند هی و مباد له اطلاعات تصویری ، صوتی و داده ای را با توانی وسیع ممكن ساخته است كه لوح فشرد ه نمایه بر پایه چنین فناوری استوار است . روزآمدی مندرجات نشریات اد واری با د رج مقالات متعد د و متنوع ، بازیابی منابع آن را تا قبل از انتشار نمایه عملا غیر ممكن می نمود كه این مشكل با تولید نمایه بر طرف گردید. نمایه د ر هر شماره ماهیانه، شامل حد ود 6000 مقاله، گزارش، نقد و بررسی و گفتگو در قالب 25000 صفحه قطع رحلی می باشد كه حاصل آن د ر هر سال حد ود 300 هزار صفحه قطع رحلی برابر با 600 هزار صفحه قطع وزیری،قابل جستجو از طریق :پد ید آورند ه، موضوع،عنوان ، نشریه و امكان جستجو در متن مقالات است . این تعداد صفحه با 3000 جلدكتاب 200 صفحه ای برابر است كه علاوه بر آن ، د قت بازیابی مندرجات نسخه الكترونیكی و تفاوت آن با نسخه چاپی توانایی های كتابخانه ها و مراكز تحقیق و پژوهش و اطلاع رسانی را به طور چشمگیری می افزاید.

نرم افزار نمایه نشریات،موتور جستجوی فارسی در نشریات و مجلات كشور است. با توجه به تعدد وپراكندگی این نشریات،نرم افزار مذکور امكان فهرست،طبقه بند ی صحیح و جستجوی سریع،د قیق و آسان را فراهم می سازد.

هر تحقیق و پژوهشی بدون نمایه کامل نیستتاریخ : پنجشنبه 10 شهریور 1390 | 06:36 ب.ظ | نویسنده : علیرضا شیری مسئول كتابخانه | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.